Du kan bekanta dig kungligheter och andra kändisar från 1400-talet och fram till idag, se lyxföremål från stormaktstiden eller uppleva atmosfären i en tidstypisk högreståndsmiljö från 1800-talets mitt. En utflykt till något av de slott, herrgårdar eller museum där Nationalmuseum ansvarar för samlingar av konstföremål är alltid en spännande upplevelse.
Slott och herrgårdar
Nationalmuseum ansvarar för merparten av de målningar, teckningar, grafiska blad och skulpturer som finns på de kungliga lustslotten Gripsholm, Drottningholm, Strömsholm, Rosersberg och Ulriksdal. Den största enskilda samlingen är Statens porträttsamling (grundad 1822) på Gripsholms slott som i dag omfattar över 4 600 verk.
Museet ansvarar också för konst och utställningar på bl a Läckö och Nynäs slott.
35 000 keramikföremål
Sedan 2001 ingår Gustavsbergssamlingen med bruks- och konstkeramik i Nationalmuseums samlingar. Ett representativt urval ser du på Gustavsbergs Porslinsmuseum i Värmdö.
Utanför Sverige ansvarar museet för Tessininstitutets konstsamling på Svenska Institutet i Paris.
Öppet för besök
Slotten och museerna där Nationalmuseums samlingar kan ses är öppna för allmänheten. Klicka på rubrikerna i menyn till vänster för att läsa mer.