Publicerad 2026-08-31
Nationalmuseum har köpt en tidigare okänd målning av den italienska konstnären Lavinia Fontana. Fontana var en av de mest framgångsrika konstnärerna i Italien under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet och räknas som en av de första professionella kvinnliga målarna.
Målningen är en altartavla från 1607 som visar den heliga Katarinas trolovning. I en palatsliknande interiör syns Jungfru Maria med Jesusbarnet i famnen. De uppenbarar sig för den heliga Katarina av Alexandria, som barnet enligt legenden trolovades med.

Lavinia Fontana, Den heliga Katarinas av Alexandria trolovning, 1607. Olja på duk. 158 x 119 cm. NM 7736. Foto: Cecilia Heisser/Nationalmuseum.
Imponerande uttryck
Fontanas tolkning av det populära motivet är innerlig, intim och naturalistisk. Medan helgonets eleganta dräkt och pose speglar 1500-talets måleri, imponerar Jesusbarnets naturliga uttryck när det trär ringen på helgonets finger under moderns överinseende.
På höjden av karriären
Målningen exemplifierar Fontanas sena måleri med sina harmoniska färgrelationer och mjuka övergångar mellan ljus och skugga. Den är utförd på höjden av hennes karriär och visar den höga kvalitet som hon lyckades uppnå tack vare sin fullständiga kontroll över formspråk och palett.
Viktigt tillskott
Målningen har tillhört en italiensk privatsamling sedan slutet av 1800-talet och har därför inte varit känd inom konstvärlden tidigare. Den är ett viktigt och sällsynt tillskott till Fontanas samlade produktion och samtidigt en av de mest ambitiösa kompositionerna med religiös tematik av konstnären.
Mer om Lavinia Fontana
Lavinia Fontana (1552–1614) föddes i Bologna. Hon var en av de första professionella kvinnliga målarna under den italienska renässansen, en föregångare med internationellt renommé som banade väg för senare generationer.
Som dotter till målaren Prospero Fontana fick hon möjlighet att gå i lära hos sin far. 1577 gifte hon sig med adelsmannen och konstnären Gian Paolo Zappi, som blev hennes konstnärliga agent. Fontana anses vara den första kvinnliga konstnären med egen ateljé, och hon försörjde såväl sin make som parets elva barn genom sitt arbete.
Fontana var ambitiös och blev tidigt en eftersökt porträttmålare i hemstaden Bologna, med beställare ur såväl universitetskretsar som den lokala aristokratin. Hon målade också många småskaliga andaktsbilder för privatbruk samt även större mytologiska verk och altartavlor.
Medan porträtt var en traditionell inriktning för kvinnliga konstnärer under den här perioden var Fontanas verksamhet som målare av religiösa verk utan motstycke, särskilt de många offentliga uppdragen för altartavlor i större format. Omkring 1590 utförde hon för första gången ett beställningsverk för Vatikanen och 1603 flyttade hon med familjen till Rom i jakt på nya karriärmöjligheter. Som en av de första kvinnorna blev hon där invald i det prestigefyllda konstnärsgillet Accademia di San Luca.
Strategiskt förvärv
Förvärvet av Fontanas målning är i linje med Nationalmuseums strategi att komplettera samlingarna med verk av kvinnliga konstnärer. Det kompletterar de verk av Sofonisba Anguissola och Artemisia Gentileschi som museet har förvärvat under senare år.
Förvärvet har finansierats av Sophia Gieseckes donationsmedel.
Från 1 september 2026 kan du se målningen i salen med 1500-talskonst på museet.
Fler nyheter från Nationalmuseum
- Nationalmuseums ateljé poppar upp på stans festivaler publicerat 2026-05-21
- Utställning på Sergels torg: unga i dialog med Nationalmuseum publicerat 2026-05-13
- Vård av de Vries skulpturer Nationalmuseums 80-årsgåva till H.M. Konungen publicerat 2026-04-29
- Stellan Skarsgård vann folkets röst. Hans porträtt blir nytillskott i Statens porträttsamling publicerat 2026-02-20
- Årets hedersporträtt är Sarah Sjöström publicerat 2025-11-13
