Hur har livets början skildrats i konsten? Vad är symbolik och realism? I ett samtal med samlingschef Martin Olin och konstnären Ylva Snöfrid diskuterar vi bilden av födseln. Samtalet ingår i samtalsserien Tre museer om livets början, i samarbete med Nordiska Museet och Nobelprismuseet.
Tid
Torsdag 6 november, kl 18:00–19:00
Kostnad
Gratis
Biljetter
Förboka för att vara säker på att få plats
Plats
Södra ljusgården, entréplan

Ylva Snöfrid, Installation view, Birth of Xenia 1–30, Bonniers Konsthall, 2015. Foto: Per Kristiansen.

Ylva Snöfrid. Foto: Luca Lomazzi/Voyez Vous
Om evenemanget
Skildringar av förlossningar förekommer, om än inte särskilt ofta, i tidigmodern konst och då är de framför allt kopplade till dogmer kring jungfru Maria. I de historiska skildringarna är det kroppsliga ofta frånvarande och födseln blir en idealiserad bild som förmedlar ideologiska föreställningar.
Den samtida konstnären Ylva Snöfrid (f. 1974) har i sitt arbete utforskat människans vara i universum och i flera verkserier och performances arbetat med födelsen som ämne.
I ett samtal med Martin Olin, docent i konstvetenskap samlingschef på Nationalmuseum, och konstnären Ylva Snöfrid diskuterar vi bilden av födseln. Vad är symbolik och vad är realism? Samtalet leds av Anna Jansson, konsthistoriker och PR-ansvarig på Nationalmuseum.
Om samtalsserien Tre museer om
Nordiska museet, Nationalmuseum och Nobelprismuseet bjuder in till en samtalsserie där vi tar oss an livets stora frågor genom kulturhistoria, konst och vetenskap. I höst samlas vi kring livets början och samtalar med kemister, konstnärer och folklivsforskare. Varmt välkommen till oss!
Läs mer om samtalsserien och de två andra museernas föreläsningar här.
- torsdag 6/1118:00–19:00