Är du mellan 17-29 år och gillar att skriva? Torsdagen den 23 april anordnas skrivarworkshopen Who is Write? I Nationalmuseums gamla bibliotek. Här får du prova lekfulla och oväntade metoder och skrivövningar under ledning av Helen Haile och Matilda-Abibatu Engström som är verksamma inom poesi, prosa och låtskrivande.
Tid
Torsdag 23 april kl. 17:00-20:00
Obs! Ej drop-in, du anmäler dig till, och deltar i, hela passet. Vi bjuder på fika.
Kostnad
Gratis
Föranmälan
Föranmälan krävs
Plats
Gamla biblioteket, mellanplan (plan 4)
Under våren får torsdagskvällarna på Nationalmuseum en extra dimension när det gamla biblioteket vid några tillfällen tas över av unga kreatörer inom spoken word, poesi och musik. Med utgångspunkt i museets samling bereder Library Sessions plats för oväntade kopplingar och tolkningar ur ett samtida perspektiv. Under takkupolerna bland de gamla bokhyllorna bjuder unga röster in till intima samtal om ämnen de själva valt. Välkommen att ta del av en audiovisuell kväll där konsten möter samtiden.
Om kvällens Library Session
Välkommen in i vår bubbla. Här kommer du bli överraskad, så att du kan överraska dig själv. Vad händer när man skriver från utgångspunkter man aldrig haft förut? Något nytt. Under kvällen experimenterar vi med förutsägbarhet och har redan tänkt utanför boxen åt dig. Du och 14 andra runt ett bord, 3 timmars närvaro, med avbrott för fika. Kom bara som du är, så tar uttryckets magi hand om resten.
Om Who is Write?
Helen Haile och Matilda-Abibatu Engström bor och verkar från Stockholmsförorten Bredäng där deras skaparupplevelse Who is Write? vanligtvis håller till i Värmeverkets lokaler. Helen skriver poesi och prosa och Matilda-Abibatu kommer från musiken som låtskrivare. De älskar ord i film och böcker och möttes i längtan efter att vara närvarande. Utan allt brus. Ser man inte upp, åker man bara med. Vi möts i Nationalmuseums gamla bibliotek och skapar vår egen verklighet.
Torsdagskvällar på Nationalmuseum
På torsdagskvällar är det fri entré till museet mellan kl 17 och 20. Passa på att uppleva konsten, prova på någon aktivitet och ta ett glas i baren. Vi ses!
Det finns inga kommande händelser


