Nationalmuseum har tillfälligt stängt för besökare året ut. Vår förhoppning är att kunna öppna igen i början av 2021. Anledningen är de skärpta allmänna råden för Stockholmsregionen.
Under tiden vill vi tipsa om att olika sätt att uppleva konsten tillsammans med barn, hemifrån. Välkommen att upptäcka, skapa och bli nyfiken!

Audioguide för barn
Gå på upptäcktsfärd i museet! "Vad är samlingarna?" är en audioguide särskilt för nyfikna barn, finns i vår besöksapp.

Museet online för barn
Brukar din familj gå på museum ibland? Nu är de flesta museer stängda tillfälligt. Här finns fyra filmer som är som minibesök på Nationalmuseum.

Ateljéns tips för hemmafix
Ateljén tipsar om "konstiga" saker du kan göra hemma eller i skolan.

Titta på konst hemma med barn
Att stanna upp en stund, titta på ett konstverk och prata tillsammans är enkelt och ett roligt sätt att närma sig konsten. Här får ni förslag på konstverk att titta på.

Konst på rymmen – leta efter djur och annat
En upptäcktsfärd i samlingarna för barn och nyfikna vuxna. Hitta djuren i museet eller titta på dem på webben.